Narodowe Cantrum Krwi
HTTP

„Trasa Czerwonej Nitki” – relacja z wydarzenia w Szczecinie

Czerwona Nitka zawitała do Szczecina. Tysiące osób spotkało się, żeby promować honorowe krwiodawstwo.

10 czerwca 2017 r. odbyła się ogólnopolska impreza plenerowa zorganizowana przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi. Były koncerty Mroza i zespołu Bubliczki, dmuchańce, gry, konkursy i wiele innych atrakcji. Wszystko po to, żeby zachęcić do honorowego oddawania krwi.

W sobotę 10 czerwca 2017 r. wszyscy chętni mogli wziąć udział w imprezie plenerowej na Wałach Chrobrego w Szczecinie, której głównym przesłaniem było promowanie honorowego krwiodawstwa. Tysiące osób spotkało się po to, żeby rozpowszechniać ideę krwiodawstwa i uświadomić społeczeństwu, jak ważne jest regularne oddawanie krwi. Wydarzenie było także doskonałą okazją, aby podziękować za bezinteresowność i szlachetność Honorowych Dawców Krwi, którzy tego dnia przybyli do Szczecina z całej Polski, aby wspólnie celebrować Światowy Dzień Krwiodawcy, obchodzony corocznie 14 czerwca.

Zaczęliśmy o godzinie 14. Wtedy wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala oficjalnie otworzyli imprezę. Gospodarze podziękowali za przybycie i podkreślili jak ważne jest to, żeby możliwie najszerzej popularyzować ideę krwiodawstwa. Następnie minister zdrowia odznaczył 58 osób tytułem Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Odznaczenia co roku dostają osoby, które oddały co najmniej 20 litrów krwi.

Po uroczystym otwarciu imprezy i wręczeniu odznaczeń odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Głowala, dyrektor Narodowego Centrum Krwi Beata Rozbicka, konsultant krajowy ds. Transfuzjologii Klinicznej prof. dr hab. n. med. Piotr Marek Radziwon oraz starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt. Prelegenci za pośrednictwem przedstawicieli mediów zachęcali do oddawania krwi i promowania honorowego krwiodawstwa.

Na uczestników imprezy czekał cały wachlarz przeróżnych atrakcji. Na głównej scenie odbyły się m.in. występ Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, pokazy fitness i taneczne. Chętne osoby brały udział w konkursach śpiewania, sprawnościowych, a także z wiedzy o krwiodawstwie. Do wygrania były cenne nagrody: akryl /płótno „Błękitne serce” – autor Olga Wolniak, akwarela pt. „Miłość”– autorstwa Marty Konieczny, litografia „Graduał Cysterski” – autor Tomasza Dominik, płyta Stanisława Soyki wraz z dedykacją, fotografia z rajdu DAKAR 2017 z autografem Kuby Przygońskiego, płyta Kabaretu OTTO wraz z autografami wykonawców, książka pt. „Przyjęcia u Kręglickich”, autorzy: Agnieszka Kręglicka i Marcin Kręglicki, kalendarze autorstwa Rafała Sonika, 2 fotografie Ireny Jarockiej – z autografem autora zdjęć – Renaty Pajchel, piłki i koszulka z podpisani piłkarzy Pogoni Szczecin i wiele innych.

W strefie animacji dorośli mieli okazję sprawdzić się m.in. w symulatorach dachowania i zderzeń, pojeździe przeciwwskrętnym, a także założyć alkogogle i gogle VR. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia bawili się na dmuchańcach, robili zdjęcia w fotobudkach, malowali buźki oraz brali udział w licznych grach i konkursach. Czas umilali im szczudlarze, mim i super bohaterzy.

Zwieńczeniem imprezy były koncerty. Najpierw publiczność rozgrzał zespół Bubliczki. Uczestnicy bawili się przy folkowych dźwiękach. Gwiazdą wieczoru był Mrozu, który rozbujał wszystkich popowymi piosenkami.

Przez cały czas trwania imprezy każdy – bez względu na to, czy jest regularnym krwiodawcą, czy dopiero zdecydował się rozpocząć swoją przygodę z krwiodawstwem – mógł oddać krew w mobilnym punkcie poboru. Na ten wspaniały czyn zdecydowały się aż 144 osoby dzięki czemu pozyskano ok. 65 litrów krwi. Łącznie na przystanku „Trasy Czerwonej Nitki” w Szczecinie wzięło udział ok. 6 000 osób. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

W 2016 roku podczas inauguracji „Trasy Czerwonej Nitki” w Warszawie na Błoniach PGE Narodowego, wspólnie bawiło się 3 600 osób. Do oddania krwi zgłosiło się blisko 90 dawców dzięki czemu zebrano ok. 40 litrów krwi.