Narodowe Cantrum Krwi
HTTP

Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu – Krwiodawcy w Opatówku

Ponad 50 osób oddało krew podczas akcji przeprowadzonej w minioną niedzielę, 2 sierpnia br. na Placu Wolności. Akcję pod patronatem Wójta Gminy Sebastiana Wardęckiego zorganizowała Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu.

2 sierpnia ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zawitał do Opatówka. Zaparkowany w centrum miejscowości pojazd oraz towarzyszący mu namiot PCK od początku akcji cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców gminy i gości. Przekładało się to na gotowość do podzielenia się cząstką siebie. Chociaż nie wszyscy chętni spełnili wymogi warunkujące dopuszczenie do oddania krwi, to cała akcja zakończyła się niewątpliwym sukcesem. Na wysoką frekwencję złożyło się także nagłośnienie akcji m.in. poprzez liczne plakaty oraz system powiadamiania sms-owego. Wątpliwości niezdecydowanych rozwiewali już na miejscu doświadczeni krwiodawcy PCK, którymi kierował przewodniczący rady HDK PCK Janusz Sibiński.

Ostatecznie licznik akcji zatrzymał się na 54 dawcach, zakwalifikowanych do oddania krwi spośród ponad 70 kandydatów, a wśród oddających 22 osoby to dawcy pierwszorazowi. W ten sposób niedzielna akcja przyniosła 24 litry bezcennego leku ratującego życie. Jako jeden z pierwszych krew oddał Krzysztof Dziedzic, sekretarz gminy.

Po oddaniu krwi na dawców czekał „obowiązkowy” zestaw czekolad. Z kolei z rąk organizatora otrzymali oni pamiątkowe podziękowanie i wylosowany drobny upominek, a także przygotowane przez Urząd Gminy w Opatówku gadżety.

Źródło informacji Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu