Narodowe Cantrum Krwi
HTTP

RCKiK we Wrocławiu – uczestnikiem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Po raz kolejny RCKiK we Wrocławiu bierze udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W kategorii „Szlachetne Zdrowie” przeprowadzone będązajęcia pn. „Społeczna Rola Krwiodawstwa”.

Zajęcia będą miały charakter godzinnego wykładu, podczas którego młodzież zapoznana zostanie z zasadami funkcjonowania systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce. Ponadto wyjaśnione zostaną zagadnienia: czym jest krew, jakie są jej funkcje i składniki oraz przedstawione zostaną zalety i przeciwwskazania do oddawania krwi. Dodatkowo, młodzież dowie się na czym polegają różne rodzaje donacji.

 

Uczestnicy zapoznani zostaną z procedurą oddawania krwi, poczynając od wstępnej kwalifikacji dawcy, następnie krok po kroku z całą drogą, jaką każdy dawca musi przebyć, aby jego krew dotarła do chorego. Ponadto zostaną rozwiane wszelkie obawy i obalone krążące w społeczeństwie mity związane z honorowym oddawaniem krwi.
Udział w zajęciach prowadzonych przez RCKiK w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki to również wyjątkowa okazja odwiedzenia pracowni, które na co dzień dostępne są wyłącznie dla pracowników. Tam młodzi ludzie będą mieli możliwość poznania dalszych losów krwi po oddaniu, czyli procesu jej przetwarzania, kontroli, magazynowania i dystrybucji.