Narodowe Cantrum Krwi
HTTP

RCKiK w Kaliszu – relacja ze zbiórki krwi Policji, Straży Miejskiej i Wyższego Seminarium Duchownego

Ponad 22 litry krwi udało się zebrać funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym kaliskiej komendy na rzecz chorego kolegi. Akcję Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wsparli również funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz studenci Wyższego Seminarium Duchownego. Wszystkim osobom, które przyłączyły się do tego przedsięwzięcia bardzo serdecznie dziękujemy.

Specjalny autobus, będący mobilnym punktem poboru krwi stanął w czwartek, 5 listopada br. na placu przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Akcja została zainicjowana z myślą o policjancie z Komisariatu Policji w Opatówku, który od kilku miesięcy walczy z poważną chorobą.

Każda osoba, która chciała oddać krew musiała wypełnić specjalny formularz, oddać próbkę krwi do analizy, a następnie przejść badanie lekarskie. Po uzyskaniu akceptacji personelu medycznego, można było już oddać ten bezcenny lek, który ratuje ludzie życie.

W akcji honorowego zbiórki krwi, wzięło udział ponad 50 ochotników. Wśród osób, które jako jedne z pierwszych zdecydowały się usiąść na specjalnych fotelach służących do pobierania krwi byli Komendant Miejski Policji w Kaliszu mł.insp. Mirosław Ścisły oraz jego zastępca mł.insp. Tomasz Francuszkiewicz. Akcję wsparli również kaliscy Strażnicy Miejscy oraz Studenci Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Tego jednego dnia, w mobilnym punkcie pobierania krwi udało się zebrać łącznie ponad 22 litry bezcennego leku. Dodatkowo część z osób, które w dniu 5 listopada brały udział w akcji wypełniła pisemną deklarację potwierdzającą wolę zostania dawcą szpiku kostnego. Próbki ich krwi zostaną zarejestrowane w bazie potencjalnych dawców. Już dzień przed planowaną akcją, mundurowi zgłosili się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa przy ulicy Kaszubskiej w Kaliszu. Funkcjonariusze oddali na rzecz swojego kolegi nie tylko krew, ale również osocze.

Autor: Anna Jaworska-Wojnicz