Narodowe Cantrum Krwi
HTTP

Krew na urodziny Miasta – relacja z akacji pobierania krwi

23 litry krwi oddali mieszkańcy Kalisza w ramach akcji zorganizowanej wspólnie przez Polski Czerwony Krzyż i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu w środę, 14 czerwca z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy na Urodziny Miasta.

W Kaliszu tradycyjnym akcentem obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy jest otwarta akcja pobierania krwi organizowana od kilkunastu lat na kaliskim Głównym Rynku, która nawiązuje także do przypadającego w tym okresie Święta Miasta. W tym roku ponad 80 osób zdecydowało się na ten piękny gest, a przed ambulansem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przez cały czas trwania akcji była grupa oczekujących. Ostatecznie zarejestrowano 71 osób, spośród których po przejściu badań kwalifikacyjnych krew oddało 51 osób. Pozyskało łącznie 23 litry bezcennego leku.

Jako pierwszy krew oddał Franciszek Kostrzewa, który ma na swoim koncie ponad 70 litrów oddanej honorowo krwi i naturalnie ze względu na wiek niedługo kończyć będzie swoją krwiodawczą przygodę. Natomiast jedną z ostatnich oddających była 18-latka Ola Wągrowska – oddała krew już po raz drugi i jak stwierdziła, chciałaby oddawać krew systematycznie, bo to wspaniałe uczucie. Ta symboliczna sztafeta pokoleń rodzi nadzieję, że idea honorowego krwiodawstwa, a tym samym świadomość konieczności dzielenia się cząstką siebie dla ratowania zdrowia i życia innych pozostaje wśród kaliszan ciągle aktualna.

Każda z osób odwiedzających tego dnia PCK-wski namiot mogła skorzystać z okazji i uzyskać od obsługujących akcję przedstawicieli Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK dodatkowe informacje na temat krwiodawstwa i warunków oddawania krwi, a także uprawnień przysługujących Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi. Natomiast dla dawców po oddaniu krwi organizatorzy przygotowali okolicznościowe upominki.

Akcja została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miejskim w Kaliszu. Równocześnie organizatorzy zapraszają na kolejną akcję pobierania krwi w dniu 25 czerwca w Parafii pw. Św. Jana Pawła II na kaliskim Dobrzecu. Akcja odbędzie się w godzinach 9-13.30.

Artykuł opracował: Janusz Sibiński, Przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w Kaliszu