Narodowe Cantrum Krwi
HTTP

HDK PCK – Udana akcja w Szczypiornie

Ponad 50 osób chętnych i blisko 19 litrów krwi to wynik akcji, która odbyła się w minioną niedzielę, 7 sierpnia przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w kaliskim Szczypiornie.

Akcja została zorganizowana przez Rejonową Radę Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu oraz miejscową Parafię.

Promocja akcji  odbyła się poprzez plakaty, komunikaty wysłane za pośrednictwem lokalnych mediów, a przede wszystkim poprzez zachęcanie parafian przez proboszcza ks. Jarosława Kołodziejczaka do tego pięknego gestu miłosierdzia wobec drugiego człowieka.

W niedzielne przedpołudnie do mobilnego punktu pobierania krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zgłosiło się ponad 50 chętnych. Osoby niezdecydowane mogły uzyskać dodatkowe informacje podczas rozmów z doświadczonymi krwiodawcami Polskiego Czerwonego Krzyża – Franciszkiem Kostrzewą, Zbyszkiem Sołtysiakiem i Januszem Sibińskim.

Łącznie zarejestrowanych zostało 48 osób, spośród których do oddania krwi zakwalifikowano 42 osoby. Wśród osób, które oddały krew był również ks. proboszcz.

W ten sposób udało się pozyskać 18,8 litra bezcennego leku. Dużą grupę, bo aż 15 osób stanowili tego dnia dawcy pierwszorazowi. Tradycyjnie po oddaniu krwi dla każdego krwiodawcy oprócz zestawu czekolad czekał przygotowany przez organizatorów drobny upominek oraz okolicznościowe podziękowanie.