Narodowe Cantrum Krwi
HTTPS

W piątek 2 października do Łodzi dotrze Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK). Organizatorem akcji pod hasłem „Moja krew, Twoje życie” jest Fundacja PKO Banku Polskiego, a partnerem – Narodowe Centrum Krwi.

W Łodzi krew będzie można oddawać w godz. 13.30 – 16.00 w ambulansie, który zatrzyma się przy ul. Piotrkowskiej na wysokości Pasażu Schillera.

– Krew potrzebna jest codziennie, zawsze mamy pacjentów, którym musimy ją przetoczyć. Dlatego tak ważne jest regularne oddawanie krwi – mówi Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Uczestnicy naszych akcji doskonale zdają sobie z tego sprawę. Magdalena Budzaj krew oddaje od wielu lat. – Pierwszy raz, kiedy ukończyłam 18 lat. To było takie moje symboliczne wejście w dorosłość – wyjaśnia. Obecnie ma srebrną odznakę zasłużonego dawcy krwi. – To nic nie kosztuje, więc jeśli można pomóc, warto to zrobić – dodaje.

Wśród tych, którzy regularnie biorą udział BAHK nie brakuje pracowników PKO Banku Polskiego. Agnieszka Krawczyk od 2012 roku oddaje krew dwa razy do roku. Najchętniej właśnie podczas bankowej akcji. Dzięki niej zdecydowała się pierwszy raz, a teraz, jak mówi „weszło jej to w krew”. Piotr Jagiełło podjął kiedyś taką decyzję przypadkowo, ale uczucie zadowolenia, jakie daje świadomość, że się komuś pomogło od kilkunastu lat mobilizuje go do regularnego oddawania krwi.

– Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat i nie przekroczyła 65 roku życia. Musi ważyć minimum 50 kilogramów i mieć dobry stan zdrowia. Nie może cierpieć na choroby przewlekłe, nawracające i wymagające leczenia, czy stany infekcyjne – wyjaśnia lek. med. Joanna Wojewoda.

Podczas tegorocznej BAHK byliśmy m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Rowach, Radomiu, Zakopanem, Toruniu, Wysokiem Mazowieckiem, Białymstoku, Zamościu, Mońkach. W sumie w tym roku do naszej akcji dołączyło już ponad 1800 osób, dzięki którym zebraliśmy aż 811 litrów tego cennego leku! Dziękujemy!

W ramach bankowej akcji krew można oddawać także w dowolnym miejscu i terminie – w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całego kraju. Wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu krwiodawstwa wraz z certyfikatem wcześniej pobranym ze strony Fundacji PKO Banku Polskiego (www.fundacjapkobp.pl), po oddaniu krwi poprosić o jego podstemplowanie, a następnie przesłać go na adres Fundacji (mail: fundacja@pkobp.pl lub tradycyjną pocztą: Fundacja PKO Banku Polskiego, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa).

Dla osób, które podczas tegorocznej akcji trzykrotnie oddadzą krew, w tym co najmniej raz w czasie zbiórki organizowanej z BAHK, Fundacja PKO Banku Polskiego przygotowała upominki niespodzianki. Akcja trwa do 31 stycznia 2016 roku.

Zbiórki krwi Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, prowadzone są od 2009 roku. Dotychczas przyłączyło się do niej już ponad 9 tys. osób. Dzięki temu udało się zebrać i przekazać potrzebującym ponad 4 tys. litrów krwi.

Fundacja PKO Banku Polskiego zachęca do udziału w tegorocznej akcji!