Narodowe Cantrum Krwi
HTTPS

RCKiK Kraków – 140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie

W czwartek, 9 kwietnia br. pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie rozpoczęli oddawanie krwi w ramach akcji, której celem jest zebranie 140 litrów krwi. W ten sposób MPK SA zainaugurowało obchody jubileuszu 140-lecia  funkcjonowania komunikacji miejskiej w Krakowie.

Warto przypomnieć, że rok 1875 przyjmuje się za początek funkcjonowania regularnej komunikacji zbiorowej w Krakowie. Od tego momentu minęło dokładnie 140 lat. W tym okresie miejski transport nigdy nie przestał funkcjonować. Krakowski przewoźnik nieprzerwanie służył mieszkańcom i przyjezdnym dowożąc ich do pracy, szkół, na spotkania. Tak jest do dzisiaj. Zmieniły się tylko środki transportu. Konne omnibusy zastąpiły nowoczesne, klimatyzowane i niskopodłogowe pojazdy. Bilet z papierowego zmienił się w elektroniczny. Krakowski transport zbiorowy przez wielu ekspertów uważany jest dzisiaj za najnowocześniejszy w Polsce.

– Jubileusz 140 lat komunikacji miejskiej można świętować na różne sposoby. My zdecydowaliśmy, że to najlepsza okazja do tego, aby dla mieszkańców miasta, w którym pracujemy i żyjemy zrobić coś więcej oprócz zakupu nowoczesnych tramwajów, autobusów i automatów biletowych. Dlatego zdecydowaliśmy, że do końca tego roku spróbujemy oddać dokładnie 140 litrów krwi, którą Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wykorzysta do ratowania zdrowia i życia mieszkańców – powiedział Rafał Świerczyński, prezes MPK SA w Krakowie.

Akcję oddawania krwi rozpoczął w czwartek, 9 kwietnia zarząd MPK SA oraz przedstawiciele klubu Honorowych Dawców Krwi, którego członkami są wyłącznie pracownicy MPK SA. Klub HDK od ponad 50 lat działa przy krakowskim przewoźniku a jego członkowie już od wielu lat oddają krew.

– Bardzo doceniamy inicjatywę MPK. Nie tylko dlatego, że pracownicy tej firmy z okazji jubileuszu zdecydowali się oddać w sumie 140 litrów krwi, ale także za promocję honorowego krwiodawstwa. Jestem bowiem przekonana, że akcja MPK zachęci wiele innych osób do oddania krwi, której cały czas bardzo potrzebujemy – podkreśliła Jolanta Zatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Krew od pracowników MPK SA w ramach akcji zbierania 140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie będzie pobierana w trzech placówkach Centrum:

– w RCKiK w Krakowie  przy ul. Rzeźniczej 11

– w Oddziale Terenowym RCKiK w Krakowie ul. Wielicka 265 (budynek Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu)
– w  Oddziale Terenowym RCKiK w Krakowie os. Na Skarpie 66a ( budynek Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego).

Oprócz oddawania krwi przez pracowników MPK, krakowski przewoźnik będzie promował honorowe krwiodawstwo. W tym celu na jednym z niskopodłogowych tramwajów NGT6 pojawi się specjalna reklama, a w monitorach zamontowanych w pojazdach MPK SA będą wyświetlane informacje poświęcone tematyce oddawania krwi.

Akcja oddawania krwi to tylko jedno z kilku wydarzeń zaplanowanych przez MPK SA w ramach jubileuszu 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie.

Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Krakowa.

Szczegóły dotyczące historii komunikacji miejskiej w Krakowie oraz obchodów jubileuszu 140 lat można znaleźć na stronie www.mpk.krakow.pl