Narodowe Cantrum Krwi
HTTPS

Podsumowanie wizyty pracowników RCKiK w Bydgoszczy w przedszkolu „Pod Akacjami”

Krwiodawstwo to poważna sprawa, ale można też mówić o nim na wesoło. Tak też starają się mówić do dzieci i w ten sposób edukować przyszłych krwiodawców pracownicy RCKiK w Bydgoszczy.

Dnia 19 grudnia 2016 r. odwiedzili oni wraz z Kropelką Przedszkole ,,Pod Akacjami” w bydgoskim Fordonie. Spotkanie odbyło się w grupie „Biedronek”, liczącej blisko 30 dzieci, których opiekunką jest Pani Dorota Chrzaniecka.

W trakcie wizyty pracownicy RCKiK starali się przekazać dzieciom podstawowe informacje o krwi i jej znaczeniu dla ratowania zdrowia i życia innych ludzi. Po krótkiej rozmowie, w której dzieci brały żywy udział i chętnie zadawały pytania, każdy z przedszkolaków dostał stetoskop lekarski i uważnie słuchał bicia swojego serca. Następnie przyszedł czas na rozwiązanie labiryntu, w którym trzeba było pomóc kropelce znaleźć drogę do chorego – wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem i w nagrodę otrzymały na rączkę pieczątkę krewkiego ratownika. Choć prawdziwej krwi nie można wyprodukować sztucznie, dzieci zostały poproszone o wykonanie modelu krwi – każdy ze starszaków ulepił z modeliny krwinkę czerwoną zgodnie z własnymi wyobrażeniami, po czym wszystkie krwinki zostały umieszczone w szklanym pojemniku.

Jednak największe zainteresowanie dzieci wzbudziła miła Kropelka, która towarzyszyła nam w trakcie wykonywania wszystkich zadań i chętnie służyła pomocą. Przewidując radość dzieciaków z tak doborowego kompana jakim była Kropelka, przygotowana została niespodzianka – przedszkolaki mogły przebrać się w strój mniejszej kropelki, z czego bardzo ochoczo korzystały. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe, a dzieci otrzymały drobne upominki.

Bardzo dziękujemy mamie Patrycji za zaproszenie do grupy Biedronek, a Pani Dorocie za przemiłą atmosferę i pomoc w opanowaniu energii przedszkolaków.

Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się pretekstem do rozmów dzieci z rodzicami o potrzebie oddawania krwi oraz, że pod jego wpływem dzieci zachęcą swoich rodziców do wizyty w centrum krwiodawstwa i oddania krwi. Bo dzieci bardzo dobrze wiedzą, że oddawanie krwi nie boli, a może uratować komuś życie, wiedzą też, że krwi nie można wyprodukować, a jest w wielu sytuacjach niezbędna!

Galeria zdjęć dostępna pod adresem: http://www.rckik-bydgoszcz.com.pl/index.php?m=gallery&s=list&cid=126

Źródło informacji: RCKiK w Bydgoszczy